[$logo_alt]
Союз птицеводов Украины
www.poultryukraine.com

Новости ассоциации
17.06.2021

Проект Закону України №5600 є дискримінаційним по відношенню до птахівництва та призведе до поглиблення кризових явищ в галузі

Проект Закону України №5600 є дискримінаційним по відношенню до птахівництва та призведе до поглиблення кризових явищ в галузіПроект Закону України №5600 є дискримінаційним по відношенню до птахівництва та призведе до поглиблення кризових явищ в галузі

 Проектом закону №5600 передбачається виключення з платників 4 групи єдиного податку тих, хто займається розведенням свійської птиці, перепелів і страусів та виробництвом м'яса свійської птиці, що фактично призведе до знищення або доведе до межі банкрутства ряд малих та середніх підприємств, а великі виробники курятини понесуть значні втрати і даний напрям ставатиме збитковим для них.

Через збитковість виробництва продукції птахівництва, за останні два роки із біля 400 підприємств-виробників продукції птахівництва, зупинили свою діяльність 34 підприємств яєчного напрямку і 9 з виробництва м’яса птиці, інші значно скоротили посадку птиці. Яскравим прикладом проблем в галузі є банкрутство другого за величиною виробника м’яса птиці в Україні – ТОВ «Комплекс «Агромарс» (100 тис.т м’яса в рік) та закриття 8 фабрик найбільшого виробника яєць ТОВ «Аграрний Холдинг «Авангард». Як результат, скорочено біля 15 тис. робочих місць в галузі, працівники зупинених підприємств замість сплати податків із заробітної плати, отримують допомогу по безробіттю з коштів державного бюджету.
 
Якщо в минулому році за рахунок позитивної динаміки виробництва м’яса птиці в І півріччі вдалося закінчити рік з незначним ростом +2,5%, то вже за 5 місяці 2021 року зменшилось на 8%. Виробництво ж яєць скоротилось в минулому році на 4,7%, а за 5 місяців 2021 року на катастрофічні 22,5%.
 
Зменшення виробництва суттєво вплинуло на обсяги експорту продукції, а це валютні надходження які так важливі для країни в цей кризовий час. За 5 місяців 2021 року експорт яєць скоротився на 61%, яєчних продуктів на 25%. Це все призвело до зниження валютної виручки від експортних контрактів.
 
Через підвищення збитковості виробництва впродовж IV кварталу минулого року, відбулося позапланове скорочення поголів’я птиці на 15% та його подальше зниження в 2021 році ще на 7% або 8 млн.голів. Загалом за 2020 рік промислове поголів’я птиці скоротилося на 14%, курей-несучок на 15% або 5,7 млн.голів. Для галузі птахівництва зниження поголів’я птиці відбувається вперше з 2000 року, це при тому, що останні 5 років українське промислове птахівництва входило в десятку країн - найбільших виробників та експортерів.
 
За даними Держкомстату України, виробництво м’яса птиці і яєць в 2019 році було нерентабельним (-3,7% та -23,5% відповідно). Минулий рік не став виключенням для птахівників і виробництво продукції було збитковим. Підтвердженням цього є відкриті фінансові звіти провідних українських підприємств-виробників, акції яких котируються на світових фондових біржах. Негативні тенденції в галузі тривають і в цьому році через значний ріст собівартості виробництва та низьку купівельну спроможність населення. В умовах збитковості виробництва продукції птахівництва, уряд замість очікуваного росту податкових надходжень навпаки отримає зменшення надходжень у місцеві бюджети громад. Для останніх саме єдиний податок 4-ої групи є бюджетоутворюючим та, найголовніше, особливості справляння не залежать від фінансових результатів с/г виробника, а від кількості землі в обробітку. Прогнозуємо соціальну напругу серед місцевої влади, дрібних та середніх місцевих с/г виробників та безпосередньо населення через зменшення доходів місцевих бюджетів, «відкат» реформи децентралізації, а значить і можливостей розвитку сільських територій.
 
Іншим негативним аспектом запровадження змін в оподаткуванні для Уряду України та населення – це подальше зростання цін на соціально значущі продукти харчування. Адже окрім виключення птахівників із переліку платників єдиного податку 4-ої групи, проектом закону №5600 пропонується змінити також підходи до індексації нормативної грошової оцінки с/г угідь, що також ляже додатковим тягарем, як на виробників рослинництва, так і продукції тваринництва України. Для виробників продукції тваринництва здорожчання продукції рослинництва неодмінно призведе до збільшення собівартості і збільшення оптово-відпукних цін.
 
Оскільки найбільше в цій ситуації постраждають виробники продукції птахівництва, то як наслідок досить прогнозованим виглядає подальше зростання цін на м’ясо птиці та яйця, які на сьогодні є найдоступнішими для всіх верств населення продуктами тваринництва.
 
Про це зокрема йшлося під час прес-конференції "Податковий "зашморг" - як Уряд хоче наповнити казну коштом аграріїв", на якій провідні аграрні асоціації висловили обурення запропонованим змінам в оподаткуванні сільгосптоваровиробників та звернулися до керівництва держави, Уряду України, Верховної Ради України та народних депутатів щодо недопущення прийняття законопроекту у запропонованому вигляді.
Source URL: http://poultryukraine.com/ru/about-association/association-news/2021/06/association-news_8179.html
© 2012  - 2021 Союз птицеводов Украины